S marmyškou i pilkerem – vertikální přívlač - Katalog

Lov na vertikální přívlač se u nás pomalu rozmáhá, kdo tuhle techniku jednou vyzkoušel, rád se k ní vrací a rozšiřuje počet nástrah i dalšího vybavení. Vertikálně praktikovanou přívlač (tedy více či méně ve svislém směru) lze provozovat téměř na všech typech revírů, nejlépe se osvědčuje na hlubších vodách a tam, kde při klasickém vláčení míváme problémy s vázkami.

Hodí se pro lov většiny dravých ryb, nejefektivnější bývá ale určitě při chytání okounů, candátů a štik, v poslední době i lovci sumců s oblibou sáhnou po zatím pro velké predátory „neokoukaném“ způsobu nabídky nástrah.

Z loďky i ze břehu

Pokud máme vlastní loďku nebo si ji můžeme vypůjčit (případně sdílet s kolegou), jsme zejména na rozlehlejších vodách ve velké výhodě. Dostaneme se totiž přímo nad slibná místa a pohodlně je můžeme důkladně prochytat. To ze břehu už nemusí být tak snadné, náš akční rádius na loďce nebude omezen.

belly boat

Na plavidle je samozřejmě třeba omezit pohyb a jakékoli přecházení, pokládání věcí na dno loďky nebo (nedejbože) rozsypání olůvek a třpytek či woblerů by mohlo ryby vyplašit. Pokud nemáme loďku k dispozici, skvělým řešením je i použití bellyboatu, nafukovacího rybářského plavidla pro jednu osobu.

S bellyboatem jsme mobilní, dostaneme se kam potřebujeme a nejsme závislí na nikom jiném. Pro přepravu stačí plavidlo vyfouknout a vejde se do velké tašky. Bellyboat využijeme i při dalších rybolovných metodách, je to pomůcka, která má stále budoucnost před sebou.

Echoloty a sonary jsou skvělou pomůckou

echolot fish finder

Zjistit přesně, kde se pohybuje hejno menších ryb nebo objevit stanoviště velkého dravce, to rybáři hodně pomůže, při vertikální přívlači to platí dokonce dvojnásob. S pomocí echolotu nebo sonaru můžeme podvodní svět docela přesně „zmapovat“ a sledovat pohyb ryb, odhalit případné překážky i zlomy dna, najednou budeme mít před ostatními rybáři výrazný náskok.

Přitom práce s echolotem není nijak náročná ani složitá, zvládneme to během chvilky. Echoloty i sonary lze používat nejen z loďky či jiného plavidla, některé typy jsou vyvinuty i pro sondování ze břehu. Hlavně na rozlehlých vodních plochách (nádržích, jezerech nebo při mořském rybolovu) se bez takového šikovného pomocníka prakticky neobejdeme. Cena začíná už od 2500,- Kč za bezdrátový model.

Volba nástrah je pestrá

Pro vertikální přívlač můžeme použít speciální nástrahy, jakými jsou kupříkladu pilkery a marmyšky, dobře se ale chytá i s některými typy woblerů, s rotačkami i plandavkami. Styl lovu v tom případě musíme trochu přizpůsobit, aby nedocházelo z zamotání háčků či trojháčků do vlasce nebo šňůry, ale na to lze přijít během chvilky.

Vláčení nebude potom zcela vertikální, místo zvedání a spouštění někdy nástrahu odhodíme kousek od sebe a potom ji necháme kontrolovaně nebo samovolně vyklesat. Další fází může být série „přískoků“ u dna a nakonec pozvolné, třeba i přerušované, vystoupání nástrahy ke hladině.

Doma i na moři

Svisle vedené vláčecí nástrahy se velmi dobře osvědčují na tuzemských revírech, původně se tento typ nástrah a způsob lovu údajně vyvinul při mořském rybolovu, kdy se většinou používají  pletené šňůry, zaručující díky minimální průtažnosti spolehlivý zásek i na velkou vzdálenost.

Při mořském rybolovu se výborně osvědčují velké multiplikátory s elektrickým pohonem, protože točit kličkou je na skutečně hlubokém místě často únavné až frustrující. Pro mořský rybolov je třeba použít nástrahy a především háčky se speciální úpravou, odolávající působení agresivní mořské vody, jinak bychom se mohli dočkat nežádoucího překvapení v podobě lámajících se háčků už po několika dnech rybolovu.

Jak vypadá vertikální spinning v praxi?

Pod ledem to skvěle funguje

Pilkery a marmyšky (u nichž často nastražujeme na háček ještě červa nebo cár rybího masa) výborně pracují i při chytání „na dírkách“, jež na mnoha privátních revírech bývá středem zájmu rybářů, kteří se zimy nezaleknou. V tomto případě je možné při vertikální nabídce nástrah i trochu přikrmit a ryby přilákat.

Tak zkuste vláčet „nahoru a dolů“, možná vás tenhle rybolov bude bavit právě tak, jako baví mě…

  • akce
  • novinky
  • výprodej
  • připravujeme
  • tip
  • skladem