16. června začíná sezóna lovu dravců - Katalog

  • akce
  • novinky
  • výprodej
  • připravujeme
  • tip
  • skladem


štika obecná
 
Každoroční svátek pro všechny, kteří propadli lovu dravých ryb. Na mimopstruhových vodách se začne vláčet, případně i chytat na nástražní rybičky. Můžeme se vydat na řeku, údolní nádrž nebo hledat samotu a klid na menším toku se spoustou tůněk a podlemletých břehů, dravci žijí skoro všude.

Při zahájení v polovině června bude u vody asi o dost víc rybářů, než tomu bývá v průběhu sezóny, dravci nejsou ještě popíchaní ostrými hroty trojháčků a i ti velcí, zkušení na nepříjemné zkušenostmi s rybářskými nástrahami přes zimu nejspíš pozapomněli.

Tak kam vyrazíme pokoušet své rybářské štěstí?

Nejpopulárnější je asi štika

štika obecná

S oblíbeným dravcem našich vod se můžeme setkat na mnoha revírech, na některých lokalitách se během zahájení uloví skutečně trofejní kusy. Štika totiž rychle roste a také její umělý odchov je dokonale zvládnut, takže lze stále konstatovat všeobecně uspokojivý stav zarybnění štikami na našich revírech. Je to nelítostný predátor, který se nezastaví ani před kořistí z řad vlastního druhu; pokud je na lovu, útočí často divoce na každou vhodně nabídnutou nástrahu odpovídající velikosti.

Ovšem pokud je už nasycena, můžeme ji občas i pozorovat v úkrytu, kde poklidně tráví a naše snaha o zlákání dravce na umělou nebo i přirozenou nástrahu potom vyzní naprázdno.

Jaké nástrahy doporučit?

Klasické lžičkové třpytky (plandavky), rotační třpytky, skvěle se osvědčují i woblery a twistery, pokud štika zrovna loví, máme velkou šanci. Rozhodně kromě velkého podběráku nezapomeňme ani na otvírač tlamy a dostatečně dlouhý peán, štičí zuby jsou ostré a rány se moc špatně hojí.

Candát je ryba náladová a záhadná

candát

Vyrazit na candáty znamená znát dobře vodu, mít kamaráda, který se podělí o zkušenosti a znalosti nebo mít prostě pořádnou dávku toho příslovečného rybářského štěstí. Na začátku sezóny je najdeme na řece nejčastěji ve vývařištích pod jezy a hlubších táhlých úsecích s možností úkrytu, Na pískovnách, přehradách a údolních nádržích pak zejména v místech, kde se mělčina láme do hloubky, v blízkosti přítoků a zatopených překážek nebo zbytků staveb.

Podobná místa vyhledávají i okouni, kteří často v hejnu prohledávají i místa těsně u břehu a loví drobné rybky. Na candáta jsou účinné rychlepotápivé woblery, jigy s těžkou hlavičkou a pomaleji vedené rotační třpytky, v pozdějším období dávají někteří rybáři přednost nastražení mrtvé rybky u dna.

Pokud máme možnost lovit z loďky, je to často velkou výhodou, do obliby se dostávají i stále populárnější bellyboaty.

Vydat se na sumce

sumec

Pokud se chceme cíleně vypravit za sumci, musíme zvolit revír, kde se v dostatečném počtu tito velcí dravci vyskytují, jsou to především velké nížinné řeky a některé údolní nádrže, v současné době lze navštívit i privátní revíry, které se na zvýšenou obsádku těchto ryb specializují.

Vždy volíme důkladné náčiní, velký sumec je skutečně silný a vytrvalý soupeř, se kterým může souboj trvat o dost dlouho. I když sumce lze vylovit pomocí speciální rukavice uchopením za čelist (pokud v tom nemáte praxi, raději požádejte kamaráda, jinak můžete ublížit nejen sobě, ale i rybě), vhodnější jsou určitě praktické vylovovací kleště.

Použijeme velké woblery, plandavky nebo živou rybku na bójce, vždy je dobré se na sumce vypravit nejméně ve dvou a pokud je k dispozici loďka, máme další výhodu na své straně, především v závěrečné fázi vylovování dravce.

Lov bolenů má své kouzlo

Jeden z dravců našich řek patří dokonce mezi kaprovité ryby, ano, je to bolen dravý, velmi opatrná a bojovná ryba, kterou se podaří přelstít jen těm skutečně opatrným a zručným rybářům. Vyskytuje se na stojatých revírech i v řekách, má v oblibě menší, často i nápadně blýskavé nástrahy a lovíme ho nejčastěji těsně pod hladinou vláčením. Velmi dobře vidí a tak se musíme krýt jako stopaři a zvědové, pokud chceme opatrného bolena přelstít.